Znudziło Ci Się Zwykłe Kino? Co Powiesz na Gwiezdne?

Znudziło Ci Się Zwykłe Kino? Co Powiesz na Gwiezdne?

Kiedy po raz pierwszy odwiedziłam kino „Petter Harrison Planetarium Greenwich” w Londynie byłam pod ogromnym wrażeniem! Było to dwa lata temu, dzisiaj odwiedzam go po raz drugi i chcę wam o nim nieco opowiedzieć, gdyż jest naprawdę mega!

Przy mojej pierwszej wizycie w tym miejscu zaskoczył mnie nie tylko nietypowy ekran w kształcie kopuły znajdujący się zaraz nad naszymi głowami ale także fotele, na których praktycznie leżymy. Pomimo, że ekran wykonany jest tak samo jak ekrany kinowe to jego kształt i pozycja w jakiej oglądamy daje wrażenie głębi 3D, często też zakręci wam się w głowie – w zależności od efektów! 🙂

Wszystkie filmy tutaj puszczane opowiadają o kosmosie, gwiazdach i planetach. W pierwszym filmie, na którym byłam „The Sky Tonight” pokazano jak wygląda niebo widziane „dziś” w Londynie, a jak wygląda jeśli usuniemy powłokę smogu i zanieczyszczeń. Różnica jest ogromna, a wręcz nieporównywalna. Mamy tak wspaniały widok nieba i gwiazd nad głowami, który niestety jest zakryty powłoką brudu. To porównanie, daje naprawdę do myślenia.

travel londyn
Photo + Cover Photo from Royal Museums Greenwich

Powyżej dodaję zdjęcie ze strony Planetarium. Podczas trwania filmu poproszono nas aby nie robić zdjęć oraz nie filmować. Leżąc i tak nic nie wychodzi, gdyż ekran jest ogromny a tylko psujemy sobie oraz innym seans.

Dlaczego?

Już na samym początku wchodząc do pomieszczenia panuje półmrok. Kiedy wszyscy już wygodnie siedzą światło zostaje zgaszone i czekamy kilka minut w całkowitej ciemności aby przygotować oczy słuchając w tle informacji na temat pokazu. Próbując zrobić zdjęcie podczas seansu (nie daj boże z fleszem) nie tylko oślepiamy siebie ale też innych, samo zerknięcie na komórkę już zmienia rozmiar źrenic a ponowne przyzwyczajenie się do ciemności trwa kilka minut, przez co niszczymy sobie całe doświadczenie oraz wiele ciekawych filmowych efektów.

Dwa poniższe zdjęcia udało mi się zrobić na zakończenie seansu kiedy wszyscy kierowali się do wyjścia.

obserwatoriu astronomiczne londyn

Greenwich Londyn

co zobaczyć w londynie
Tak wygląda gotowa sala na kilka minut przed wyświetleniem kolejnego filmu
INFORMACJE O BILETACH

Seansy trwają około 30 min, i odbywają się w różnych godzinach. Bilety najlepiej kupić przez internet TUTAJ (gdzie też możemy wybrać dzień, rodzaj seansu oraz godzinę). Oczywiście jest także możliwość zakupu biletów na miejscu jednak nie daje wam 100 % gwarancji, że będą jeszcze jakieś dostępne. My rezerwowaliśmy dzień wcześniej. Przy rezerwacji pojawia się także informacja ile miejsc jeszcze jest dostępnych. W weekendy i święta wolne miejsca znikają w mgnieniu oka. Cena biletu to około 7 funtów i 50 pensów za osobę dorosłą (studenci,dzieci, grupy oraz rodziny mają zniżki).

Obok obserwatorium znajduje się punk widokowy z którego można podziwiać Londyn :

Greenwich Londyn widoki

Znajduje się tam także południk zerowy, muzea oraz ogromny park w którym z pewnością wypoczniecie.

Na koniec jeszcze zdjęcie Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego w Greenwich.

W tym budynku znajduje się kino.

Greenwich

Greenwich zimą

Photos : Me

Dajcie znać co myślicie? A może już ktoś z was odwiedził to miejsce?

Submit a comment