Co Powinniście Wiedzieć o Bawełnie?

Co Powinniście Wiedzieć o Bawełnie?

Bawełna to jedno z najpopularniejszych włókien, z którego wytwarzane są tkaniny, najczęściej przeznaczone do produkcji odzieży. Powszechnie bawełna jako włókno naturalne kojarzy nam się z bardzo dobrą jakością oraz, z tym, że jest przyjazna dla środowiska jak i nas samych. Często dokonując wyboru to metka z informacją „100% bawełna” zachęca nas do podjęcia ostatecznej decyzji zakupu, lecz co tak naprawdę o niej wiemy? Oto kilka ciekawostek na temat bawełny, jej powstawania oraz uprawy.

bawełna historia
Photo from guartz

Czy Wiesz Że :

Plusy oraz główne informacje na temat bawełny :

Z Bawełny powstaje około 40% innych materiałów dostępnych na rynku np. dżins, sztruks, dżersej, flanela czy sukno.

Pierwsze znaleziska włókien bawełnianych ocenia się na 7 tys lat przed naszą erą. Choć uważa się, że starożytni Egipcjanie używali jej już 12 tys lat p.n.e. W Indiach pierwsze wzmianki o uprawie bawełny pochodzą z okresu 1500 roku p.n.e.

Najwięksi producenci bawełny to Chiny, Indie i Stany Zjednoczone.

Bawełna nie uczula.

Bawełna występuje nie tylko w kolorze białym lecz także brązowym, jasnozielonym, kremowym i różowym.

Bawełnę stosuje się także w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym (np.mydło bawełniane) lub do wytwarzania oleju do smarowania maszyn.

Na świecie istnieje 40 rodzajów bawełny jednak tylko 4 mają znaczenie gospodarcze.

Coraz częściej uprawia się bawełnę modyfikowaną genetycznie.

Łuski bawełny przerabia się na paliwo, nawóz oraz pasze dla zwierząt.

Krótsze włókna nasion bawełny są wykorzystywane do produkcji banknotów oraz materiałów wybuchowych.

Bawełna jest miła w dotyku, łatwo się pierze, bardzo dobrze chłonie pot i wodę, jest odporna na wysokie temperatury oraz gotowanie.

Bawełnę można łatwo wybielać oraz farbić.

Mówi się, że najlepsza bawełna, używana do produkcji odzieży przez luksusowe marki uprawiana jest w Egipcie.

bawełna produkcja
Photo from BusinessLine

Minusy produkcji bawełny :

Produkcja bawełny wiąże się z ogromnym zanieczyszczeniem środowiska!

Do wyprodukowania 1kg surowej bawełny zużywa się do 29000 litrów wody!

Nadmierne użycie wody przy uprawie bawełny doprowadziło do zmniejszenia objętości Morza Aralskiego o 85%, oraz wyginięcia zwierząt tam żyjących z powodu przesolenia wody.

W biednych krajach afrykańskich do zbiorów bawełny często wykorzystuje się dzieci, które zmuszane są do darmowej pracy podczas lub zamiast zajęć szkolnych lub dzieci nielegalnie werbowane do pracy, których wynagrodzenie to około 7 euro na miesiąc za pracę 10 do 13h dziennie. Dzieci pracują przy zbiorze bawełny bez ubrań ochronnych, na polu obficie spryskanym pestycydami przy czterdziestu stopniowym skwarze z dala od rodziny. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj : „Bawełna. Ciemna strona białego złota „[Klik]

Proces wytworzenia surowca gotowego do uszycia ubrań wymaga użycia około 8 tys. różnych środków chemicznych.

Do wyprodukowania jednego farbowanego (kolorowego) T-shirtu zużywa się około 17-20 litrów wody, z czego 20% niewchłoniętej farby przez materiał zostaje usunięta w postaci ścieków bardzo często bez oczyszczania do wód gruntowych.

Zanim bawełniany T-shirt zostaje dostarczony do sklepu oraz sprzedany pokonuje około 18 do 50 tys. km.

fabryka bawełny
Ręczne oczyszczanie i odkażanie bawełny przed transportem do przędzalni w Indiach, 2010 / Source : Wikipedia
dojrzała bawełna
Kwiaty bawełny gotowe do zbiorów / Photo from ulica ekologiczna

Osobiście bardzo lubię bawełniane ubrania jednak po obejrzeniu kilku filmików (do jednego link powyżej) i przekalkulowaniu wad jakie niesie za sobą produkcja bawełny aż serce się kraja. Jednak uważam, że wady jakie za sobą niesie produkcja bawełny to kropla w morzu wad, które możemy naliczyć podczas innych przeróżnych produkcji przy większości których cierpi lokalne społeczeństwo a także środowisko najczęściej w biednych krajach Afryki lub Azji, gdzie bieda i niska wartość pieniądza oraz płac jest wykorzystywana maksymalnie. A wy co myślicie na ten temat?!

Submit a comment