O co Chodzi z Cyjankiem w Pestkach Jabłek?

Niedawno przeczytałam artykuł na temat pestek jabłek – jak to one strasznie trują nasz organizm cyjankiem, który zawierają, nie powinniśmy ich jeść ani uczyć tego nasze dzieci. Zastanawia mnie kto ten artykuł napisał… ? Postanowiłam zagłębić się trochę w temat dotyczący waśnie pestek owoców od których nasza codzienna dieta zaczyna coraz bardziej odbiegać. Zawsze mi mówiono, że niema nic zdrowszego niż pestki a wciąż można natrafić na artykuły negatywne w stosunku do nich.

Odkąd pamiętam moja babcia i mama robiły (mama dalej robi) soki z jabłek prosto z sadu. Jabłka były myte i krojone na pół po czym wrzucane do sokownika razem z pestkami. Soki te są tak smaczne, że stały się głównym napojem w naszym domu. Piliśmy go do śniadania, obiadu, kolacji  i pomiędzy posiłkami a co więcej nigdy nie odczułam negatywnego wpływu pestek na moje zdrowie ani samopoczucie, wręcz przeciwnie. W okresie zimowym mój organizm wręcz domagał się soku z jabłek.

O co więc chodzi z tym cyjankiem w pestkach?

pestki jablka 1

Jabłka zawierają witaminy, jod i cyjanek uważany za truciznę. Owszem pestki są trucizną jeśli jemy je w dużych ilościach (to samo można powiedzieć o cukrze lub alkoholu), jeżeli zjemy ich tyle ile jest w jabłku lub dwóch nic nam nie grozi a organizmowi zostają dostarczone bardzo ważne składniki odżywcze.

Pestki jabłek zawierają także mega dawkę witaminy B17 inaczej zwaną amigdaliną lub letrilem (więcej zawierają pestki moreli), która ma silne działanie antynowotworowe. Coraz więcej mówi się, że witamina ta jest najskuteczniejszym naturalnym lekiem na raka, który leczy lub hamuje jego rozwój. Niektórzy twierdzą nawet, że rak jest wynikiem niedoboru witaminy B17 czemu sprzyja nasza super nowoczesna dieta XXI wieku. Działania anty-nowotworowe tej witaminy opisywano już w starożytnym Egipcie 5000 lat temu oraz starożytnych Chinach 1000 lat temu, jednak w dzisiejszych czasach „super rozwojowych” pierwsze zapiski pojawiły się dopiero 50 lat temu i oczywiście zostały skrytykowane przez przemysł farmaceutyczny. Wydawać by się mogło, że żyjemy w czasach niezwykle szybko rozwijających się, posiadamy coraz większą wiedzę o świecie, medycynie itd. Jednak ja mam wrażenie, że najszybciej i najbardziej rozwijające się dziedziny to te, które przynoszą najwięcej dochodu. Farmaceutyka jest jednym z takich biznesów. Wymyślanie leków „na nieistniejące choroby” stało się niemal sportem lub globalnymi zawodami „kto więcej i szybciej wymyśli”. Przykładem może tutaj być „otyłość brzuszna”, o której usłyszałam ostatnio w jednej z reklam. I słuchajcie! Mają na to tabletkę! Przecież wszyscy wiemy, że otyłość „brzuszna” powstaje z braku ruchu i odpowiedniej diety! To nie jest choroba!

Drugi przykład – naturalny magnez w tabletce. Każdy szanujący się lekarz powie wam, że niema czegoś takiego jak naturalny magnez w tabletce! Kiedyś natrafiłam na fantastyczną wypowiedź lekarza, który śmiał się właśnie z tej reklamy, nie wierząc, że bezkarnie można nam takie rzeczy wmawiać. Naturalny magnez występuje tylko w naturze czyli owocach, wodzie, warzywach, nasionach itd.

Podsumowując temat jabłek, powinny tak one jak i ich pestki być jedzone, nie usuwane. Dotyczy to także pestek prawie wszystkich owoców np.

Pestki arbuza – zawierają mnóstwo potasu, witaminę E, minerały. Przyspieszają regenerację mięśni, zmniejszają zmęczenie i polepszają koncentrację, usprawniają nasz układ nerwowy, poprawiają wygląd skóry itd.

Pestki winogron – Pomagają w regeneracji komórek skóry, polepszają krążenie, wspomagają walkę z popękanymi naczyniami krwionośnymi.

Pestki kiwi – Doskonale działają na zaparcia, regulują poziom cholesterolu, wzmacniają układ odpornościowy, uspokajają, zmniejszają ryzyko powstawania zakrzepów krwi itd.

Przykładów zbawiennych właściwości pestek owoców i warzyw jest mnóstwo, prawdopodobnie więcej niż bzdurnych artykułów na temat ich szkodliwości, nie bójmy się więc natury ani jej darów!

Submit a comment