Jak Wygląda Wręczanie Dyplomów Licencjackich w Wielkiej Brytanii?

Jak Wygląda Wręczanie Dyplomów Licencjackich w Wielkiej Brytanii?

Przyjeżdżając do Wielkiej Brytanii nawet mi do głowy nie przyszło, że kiedyś ukończę tutaj studia. Zawsze wiedziałam, w jakim kierunku chciałabym się rozwijać, jednak myślałam raczej o kilku miesięcznych, krótkich kursach. Nie spodziewałam się, że moja przygoda z modą zacznie się na poważnie od porządnej codziennej nauki (często także w weekendy). Przez ten czas nauczyłam się tak wiele, że nie starczyło by mi tutaj miejsca na wymienianie.

Po tych kilku latach  nadszedł dzień podsumowania, czyli oficjalne wręczanie dyplomów licencjackich. Było to dla mnie szczególne wydarzenie! Nagroda za ciężką harówkę, którą uwielbiałam – Dyplom licencjacki!

Nigdy nie byłam na żadnym rozdaniu dyplomów w Polsce, a już tym bardziej w Wielkiej Brytanii. Nie miałam pojęcia jak to wygląda i czego się spodziewać!? Nie ukrywam, odczuwałam zdenerwowanie ale równocześnie nie mogłam się doczekać!

Wręczanie dyplomów University of Kent odbyło się jak co roku w Katedrze Canterbury.

Po przyjeździe na miejsce byłam bardzo mile zaskoczona wyglądem miasteczka. Wypisz wymaluj jak w Harrym Potterze! I tak też się czułam. Tutejsze budownictwo tworzyło niesamowitą atmosferę, trochę też jak za czasów królów oraz szlachty. Szczególnie było to czuć przechadzając się uliczkami centrum miasta. Piętra budynków w wielu miejscach tworzyły urocze „balkoniki” zrobione z okien usadzone bardzo nisko nad ziemią. Mój wzrok przykuwały też mniejszych rozmiarów drewniane drzwi domów oraz restauracji.

Po odebraniu tak zwanego „gown” czyli specjalnej peleryny i kapelusza ruszyliśmy w stronę Katedry. Oczywiście pamiątkowe zdjęcia tuż przed Katedrą to „must have” takiego wydarzenia, więc zatrzymaliśmy się na chwilę.

Harry potter style

Po lewej : Katedra / Po prawej : jeden z budynków w centrum miasteczka Canterbury.

Wraz z studentami udaliśmy się na dziedziniec gdzie czekaliśmy na rozpoczęcie ceremonii, którą zaczynali studenci wchodzący i zajmujący swoje miejsca w Katedrze. Bardzo zaimponowała mi doskonała, w całym słowa tego znaczeniu organizacja! Chyba lepszej w życiu nie widziałam!

studia w wielkiej brytanii

Godzina 14.30 wybiła – wchodzimy do Katedry!

studia w Anglii

Wchodząc musieliśmy zaliczyć „procesję” środkiem Katedry aby potem wygodnie zająć swoje miejsca.

studia na wyspach

Kiedy wszyscy studenci oraz goście już zasiedli (studenci po prawej i lewej stronie za kolumnami) czas na wejście Kanclerza oraz całej kongregacji i rozpoczęcie wręczania dyplomów. Trochę się naczekałam na swoją kolej ale było warto. Każdy z nas był wywoływany na środek a po uściśnięciu dłoni Kanclerza Uniwersytetu odbieraliśmy dyplom. Oh co za chwila.. 🙂

Wracając na miejsce każdy musiał odbyć wędrówkę środkiem katedry, troszkę wstydliwie.. no ale no cóż!

katedra cantenbury

Katedra Canterbury w środku.

Graduation na wyspach

Zakończenie pełnego wrażeń dnia – szybka fotka już z dyplomem i mężusiem u boku 🙂

2 Comments

Submit a comment